Сънищата тормозят великите умове от стотици хиляди години. Сънищата са нещо, което все още не може да бъде напълно обяснено от науката.
Много хора вярват, че сънищата могат да предсказват нашето бъдеще. Учените се опитват да намерят отговорите именно на това.
Вярно ли е, че слепите хора виждат сънищата си?
Това е така, но само за тези, които са изгубили зрението си поради някакви причини. Хората, родени слепи нямат тази привилегия. Иначе хората с придобита слепота виждат сънищата си както и всички останали - и цветни, и черно-бели.
Сънищата предотвратяват нервни сривове
Сънищата се явяват отражения на нашите желания - както съзнателните, така и подсъзнателните. Именно сънищата помагат за порядъка в нервната ни система. Неотдавна учени провели следния експеримент: подложили на осемчасов сън доброволци, точно когато те сънували, ги разбудили. След няколко часа те станали раздразнителни и започнали да нервничат.
В съня си ние виждаме само тези хора, които сме виждали
Мозъкът не "измисля" нови персонажи. Хората, които се появяват в сънищата ни, сме виждали някога някъде. Например, след 40 години можем да сънуваме човек, който ни се е притекъл на помощ в някаква опасна ситуация. През целия си живот ние виждаме хиляди хора, които след това под някаква форма присъстват в съня ни.
Някои хора сънуват черно-бели сънища
Около 12% от хората сънуват черно-бели сънища. Досега учените не могат да разберат защо това се случва.
Никотинът влияе на сънищата
Ето ви един много любопитен факт - хората, които се отказват от пушенето, сънуват много по-ярки сънища, отколкото пушачите или тези, които никога не са използвали никотин.
По време на сън тялото на човек е парализирано
Това в действителност е така. Нашият мозък се опитва да изключи центрове на движението и физическата активност, така че ако в съня има някакво нараняване или движение, то да не се пренесе в действителност.
Източник: sanovnik.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар