Учени са открили в организма на човека клетки, отговорни за стартиране на процеса на заспиване. Става въпрос за астроцити – клетки, които освобождават вещество, наречено аденозин. Аденозинът пък помага на човек е по-бързо да заспи.
Ключът към дешифрирането на механизма на съня успял да открие италианския изследовател Томазо Фелин и неговите американски колеги. "Според една от популярните теории, през деня в човека се натрупва аденозин, който се изразходва по време на съня" - заключава Фелин по време на изследването си.
Аденозинът подтиска неврони, които обикновено стимулира кората на главния мозък и карат човека да бодърства.
Изяснявайки, че физиологичните механизми, които водят до необходимостта от сън, работят на принципа на натрупването, учените решили да проверят дали астроцитите са източник на аденозин.
В експеримента специалистите са използвали генетично променени мишки, при които била подтисната изработката на аденозин от астроцитите. Без това вещество мишките практически престанали да спят. В същото време, учените забелязали, че тяхната намеса е премахнала някои отрицателни ефекти, които се появяват при загубата на сън.
Така Фелин успял да докаже, че астроцитите са отговорни за натрупването на аденозин и регулиране на съня.
Източник: bgfactor.org